jQuery - JavaScript framework

Tento článek je určen webovým programátorům a kóderům. Pokud vám tyto povolání přijdou spíš jako urážky, mrkněte se radši třeba na tohle: Smells like Nirvana.

Pokud spadáte do cílové skupiny článku,tak se na to podívejte také, ale nezpomeňte se vrátit.

Samotný Javascript = xindl

Předpokládám, že každý z vás už někdy musel něco nabastlit v JavaScriptu (nebo zrovna teď musí a proto hledá nějakou záchranu). A taky je celkem pravděpodobné, že vám Javascript přijde jako děsný xindl a učiněné programátorské zlo. Ostatně více o krásných vlastnostech Javascriptu si můžete přečíst třeba tady.

Cesta ven = framework

Naštěstí ale z JavaSctiptového pekla vede jedna cesta ven: JavaScript framework. Ten nám umožňuje soustředit se na to, co chceme dělat, a ne nato, proč to v tomhle za*** prohlížeči zrovna nefunguje. Navíc nám dobrý framework velmi rozšíří základní schopnosti JavaScriptu, ať už nabídkou různých cool efektů nebo třeba velkým zjednodušením práce s AJAXem.

Čemu se obloukem vyhnout

Ruka Satanova je zatraceně dlouhá, a tak se mu podařilo i mezi tak úžasné věci jako jsou JS frameworky nasadit svoje služebníky a pokoušet se s jejich pomocí svést programátory na zcestí. Jedním takovým služebníkem je třeba framework Prototype, který má tu úžasnou vlastnost, že strká prsty kam nemá. Upravuje totiž k obrazu svému základní objekty JS jako je String, Array, atd. Tím narušuje běh všech skritpů, které nejsou postavené na Prototype a spoléhají na základní funkčnost JS. Je tedy dost pravděpodobné, že když přidáte do seznamu JS skriptů u většího projektu také Prototype, přestanou vám původní sripty fungovat. Super, ne?

jQuery

Naštěstí ale existují i dobře napsané frameworky, které se drží na svém písečku. Mě osobně zaujal nejvíce jQuery, který má velmi dobrou dokumentaci, stovky pluginů a fungující komunitu. Výborné je také zavedení selektorů na bázi CSS/XPath. No ale hlavně obsahuje slušné množství různých cool Web 2.0 efektů, na které budete valit bulvy :D.

jQuery je v dostání ve dvou verzích: komprimované a klasické. Komprimovaná má teď asi 20kB, ale subjektivně mi přišlo, že její inicializace výrazně zatežuje procesor (musí se provést opravdu dlouhý eval příkaz). Klasická má sice celých 60kB, ale je čitelná a jede subjektivně rychle.

Pár užitečných odkazů:

Celkem velkou referencí je, že jQuery a jeho pluginy používájí na stránkách rozšíření Firefoxu.

Mé oblíbené pluginy:

evaluation

comments

comments closed