Rozložení rizika ztráty dat

Data, která máme na disku svého osobního počítače, bývají velmi cenná a představují někdy i několikaletou práci. Proto by se každý uživatel měl snažit co možná nejvíce snížit riziko ztráty těchto dat. Tedy zálohovat, zálohovat, zálohovat!

Jak a na co ale zálohy vytvářet?

CD a DVD

Velká část veřejnosti si myslí, že stačí udělat zálohu na CD nebo DVD disk a mají data v bezpečí. To se ale často ukazuje jako velmi špatný předpoklad. Optická paměťová média jsou nejen velmi náchylná k mechanickému poškození (může je poškrábat i prach usazený v obalu), ale hlavně nejsou v příliš stálá. Životnost se samozřejmě liší model od modelu, ale obecně lze říci, že průměrně se dožívají okolo 5-10 let. Pak začínají disky korodovat, puchřet, začíná se odlupovat datová vrstva apod. Optická média tedy rozhodně nejsou vhodná jako jediná zálohová média, vždy je potřeba je kombinovat s jinými.

HDD

Pevným diskům sice nehrozí žádné poškození prachem nebo dopadajícím UV zářením (jako CD a DVD), ale jsou zase velmi náchylné na otřesy a na selhání mechanických částí. I docela malý otřes, zejména když zrovna disk pracuje, může vést k výchýlení čtecí/záznamové hlavy a následnému poškrábání ploten, které bývá fatalní. Nevýhoda pevných disků je také neoddělitelnost datové části (ploten) od čtecího/zapisovacího zařízení. Zálohovat pouze na interní pevné disky je velice riskantní, protože silnější přepětí (třeba kvůli blízkému blesku) může zničit všechny disky. Disky také bývají dost často chybové a vypovědí službu velmi brzy. Proto je potřeba disky neustále sledovat diagnostickým programem.

Flash

USB flash disky a flash pamětové karty se ukazují jako velmi spolehlivé a trvanlivé. Neobsahují žádné pohyblivé části, nevadí jim světlo ani prach. Některé modely jsou odolné i proti vlkosti (či dokonce vodotěsné), mechanickým vlivům, atd. Flash paměť je v podstatě druh EEPROM paměti, která se vyznačuje zápisem dat po velkých blocích a omezeným počtem zápisových cyklů. Data jsou ukládána na upravené MOSFETy, kde k uchování informace slouží statický elektrický náboj, což zaručuje uchování dat po mnoho let bez potřeby zásobovat médium energií (jako třeba u SDRAM).

Magnetické pásky

Nejlepší ale samozřejmě také nejdražší možností je zálohování na pásková média. Cena páskové mechaniky totiž začíná na 12 000Kč. Hodí se tedy spíše pro firmy, kde je potřeba zálohovat velké objemy dat a financí na HW je více.

Jak zálohuji já

Osobně se snažím rozložit riziko použitím co možná nejširšího spektra technologií.

  • každý den zálohuji nejdůležitější pracovní data z jendoho disku na druhý pomocí Tortoise SVN
  • důležitá pracovní data mám na ftp/www páteřním serveru
  • každý týden pak vytvářím na druhém disku zrcadlo důležitých složek pomocí B-Cup XP
  • jednou za čas si aktualizuji zálohu na obyčejném flash disku a neprůstřelném Pretec flash disku
  • přibližně jednou za půl roku pak zálohuji na DVD

Jak zálohujete vy?

evaluation

comments

2007-09-18 13:45:30

Já nezálohuji vůbec :-[
a nějak se k tomu nechystám, ale vím, že až mi jednou odejde hdd do věčných lovišť, tak bude velice naštvaný a říkat si, proš jsem si nezálohoval nějaké ty data

2007-09-18 16:49:22

podobne. obcas zalohujem keepass databazu, cast poznamok z xpadu, profil firefox, foxmail a ftp z totalcmd na druhy disk a usbcko. inak nic. ale planujem s novym netom (konecne rychly upload) dat dokopy pravidelne zalohovanie na 2. disk a na mozy backup

2007-09-24 23:58:24

Já používám online synchronizaci s externím diskem Maxtor OneTouch III (EMC Retrospect Express HD backup) + týdenní zálohování pracovních věcí.

Příjde mi to takhle přiměřené a nežere to tolik místa.

[4] anthAn
2007-10-24 20:59:07

Když už zálohuju, což neni moc často, tak si ty nejdůležitější data hodim do raru, pořádně zahesluju a uploadnu si to na rapidshare.com - mam premium. Tam je 99,999999999% jistota že data přežijou.

comments closed