Jaký notebook jsem zvolil

Acer Aspire 5720Z Lenovo N200

Jak už jsem předestřel v minulém článku, rozhodl jsem se asi před měsícem pořídit si notebook. Budu ho využívat především ve škole, případně ještě u přítelkyně. Hlavní požadavek byla proto mobilita a výdrž. Vysoký výkon je téměř nevýhoda (větší odběr energie, přehřívání, horší výdrž).

Rozhodl jsem se proto koupit stroj s integrovanou grafikou, Intel Pentium Dual-core procesorem a výdrží alespoň 2,5h.

Grafika

Jako integrovaná grafika mi přišla nejvhodnější Intel X3100, která je celkem levná, poskytuje dostatečný výkon, nežere a moc netopí.

Procesor

Chvíli jsem uvažoval o Celeronu M. Ten ale má jen jedno jádro a nepodporuje SpeedStep, a tak neustále jede na plný výkon (frekvence a napětí). Moc se mi líbí nové procesory Intelu Centrino, ty ale samozřejmě nejsou zrovna levné. Zvolil jsem tedy krásný kompromis: Intel Pentium Dual-Core. Co to je za divné označení? Jedná se snad o dvě jádra Pentium 4 vedle sebe? :) Naštěstí ne. Jedná se o Centrino se sníženou L2 cachí na 1MB.

Postupně jsem pak zužoval okruh nápadníků až mi zbyli jen dva:

Acer Aspire 5720Z

Tento kousek se mi po designové stránce líbil více. Výbavou je v podstatě shodný, pouze má lepší zvukovou kartu, repráky a více RAM (je ale také dražší). Trochu jsem se bál kvality šasi a docela i oprávněně - viz recenze Acer Aspire na CDR. V uvedené recenzi také narazili na další nedostatek nové série Aceru a tím je lesklost LCD displaye. Při sebemenším zdroji světla za zády se objevují na obrazovce velmi nepřijemné odlesky. Poslední a celkem dost nepříjemná vada na kráse Aceru je jeho bájemi opředený servis.

Lenovo N200 TY2BJCV

Lenovo má oproti Aceru navíc čtečku otisků prstů. Display je sice také lesklý, ale všiml jsem si toho pouze ve vypnutém stavu. Na Lenovu mi celkem vadila výdrž - se svými necelými 3 hodinami nedýchal Aceru, který vydrží téměř 4 hodiny, ani na záda. Lenovo je docela o dost menší - o 6cm užší a o 7cm kratší.

Co jsem nakonec vybral

Lenovo se mi zpočátku příliš nelíbilo a nepovažoval sem ho za silného kandidáta ke koupi. Postupně jsem si ale začal uvědomovat, že design bude hrát při používání notebooku velmi malou roli a že mnohem důležitější je mobilita, kvalita provedení, stabilita, dobré ovladače a servis. Dospěl jsem k závěru, že Acer, který byl zpočátku mým favoritem, je notebook spíše na doma - jako náhrada stolního počítače. Zvolil jsem tedy nakonec Lenovo 3000 N200 TY2BJCV, který jsem si následně za úžasných 13 500,- objednal u Mironetu. Druhý den dopoledne jsem si pro něj hned zajel a musím konstatovat, že jsem zvolil dobře :)

Více o mých dojmech z N200 dodám brzy v uživatelské recenzi.

Fotografie pocházejí ze stránek CzechComputeru

evaluation

comments

2007-12-03 08:47:15

Good choice, enjoy! :)

[2] Lemik
2007-12-05 16:59:21

Doporučuji rozšířit na minimálně 1GB RAM. Jinak v pohodě. Přemýšlel jsem o nich do firmy, ale nakonec jsem zvolil ThinkPad řadu :-)

comments closed