Webcamp 08

Minulý týden jsem se zúčastnil první poloviny (webdevelopment) konference WebCamp 08. Přestože byla cena poměrně vysoká, přesvědčila mne účast několika zvučných jmen a občerstvení v ceně :) Přednášející nezklamali a obsahově tak byla celá konference opravdu na výši, ale to občerstvení teda nic moc ;)

Jako první se slova ujal Štěpán Bechyňský z Microsoftu, aby nám představil několik produktů zaměřených právě pro PHP vývojáře. Já už jsem bohužel velmi podobnou přednášku slyšel v Brně, takže nic moc nového.

Hned jako druhý nastoupil velice vážený host konference, Derick Rethans. Derick je od roku 1999 jedním z vývojářů PHP a stojí také za známým debuggerem Xdebug. Derick nás zanesl do světa assembleru a kompilace. Ukazoval nám, proč bychom neměli používat podmíněné funkce, jak zvýšit výkon pomocí cachování výstupu kompileru, nastínil problém cyklických odkazů a předvedl ladění výkonu pomocí profileru. pdf slidy

Další se ujal slova Pavel Šindelka, aby představil novinky, které přinesou nové verze PHP 5.3 a 6.0. Novinky ve verzi 5.3 přehledně popisuje i ve svém článku. Z přednášky jsem pochopil, že jediný rozdíl, kterým by se mělo PHP 5.3 a 6.0 lišit, je podpora UTF. PHP 6.0 by totiž mělo nativně pracovat s UTF-16.

Následovala přednáška Jakuba Vrány (pořadatel), který poreferoval o Administratoru, což je jeho produkt pro automatické generování administračního rozhraní z okomentovaných SQL skriptů.

Po obědě se do boje s našimi mozkovými závity pustil Borek Bernard. Velice pěknými slidy a skvělým přednesem nás zasvětil do ostatních webových technologií. Přestavil v krátkosti RIA (JavaFX, Silverlight, Flex), .Net, Jaxer a další.

Jako další vystoupil Jan Tichý se svou přednáškou o návrhových vzorech. Po nutném objasnění, co to vůbec design patterns jsou a proč je vhodné je používat, představil nejprve známou klasiku factory a singleton. Poté už se pustil do méně známých vzorů: library, iterator, template, adapter, decorator a observer. Zejména přirovnání decoratoru k prasopsu bylo geniální:)

Konference pokračovala přednáškou Tomáše Petříčka o Phalangeru. Phalanger je kompilátor jazyka PHP pro .Net Framework. Umožňuje nám tak psát .Net aplikace v PHP a využívat přitom knihovny .Net Frameworku.

Poslední přednášky se statečně zhostil David Grudl. Ten nám nastínil, jaké byly okolnosti vzniku převaděče Texy! a jaká je jeho architektura.

A hurá do hospody!

Nejlepší z celé akce samozřejmě bylo následné posezení v hospodě, kterého se zúčastnil i náš vážený zahraniční host.

Závěrem

Akce dle mého názoru doplatila na snahu prezentovat se luxusně. Luxus mi ale u akce tohoto druhu přijde dost zbytečný. Vzhledem k relativně vysokému vstupnému se konference zúčastnilo "pouze" cca 50 programátorů. Kvůli tomu vybrané peníze nepokryly celkové náklady konference, na nějaký zisk pro organizátory nemůže být ani pomyšlení.

evaluation

comments

comments closed