Linuxový víkend a CrunchGear/TechCrunch meeting

Tento týden jsem se zúčastnil dvou velmi zajímavých akcí a myslím, že stojí za to se o dojmy podělit. Přestože se CrunchGear/TechCrunch setkání konalo jako první, stydím se natolik za chování českých účastníků, že jsem akci odsunul na konec článku.

Linuxový víkend

V sobotu uspořádal CZLUG pod vedním Dana Ohnesorga sérii přednášek věnovaných především vývojářům.

První přednáška, kterou měl Roman Štrobl (Sun), byla zaměřena na vývoj v Netbeans 6.1. Po profesionálním výkonu, který Roman předvedl, jsem dospěl k závěru, že budu muset brzy opět vydat článek ze série "nejlepší současný PHP editor":-). Až bude podpora pro PHP a Python plně zabudována do stable verze, můj přechod od Eclipse k Netbeans už asi nic nezvrátí. Velmi mne zaujalo, že Netbeans mají i nástroj na kreslení UML, nástroj na manipulaci s DB, úžasný návrhář GUI pro Javu a dokonalý editor Javascriptu (s plnou podporou např. jQuery). Netbeans rozhodně stojí za vyzkoušení.

Druhá přednáška o Eclipse působila velmi kontrastním dojmem. Na Petrovi Kopačovi bylo holt znát, že se přednášením neživí. Přednášet po někom jako je Roman Štrobl je zkrátka za trest :).

Po dobrém obídku u Číňanů (kde se na nás ovšem obsluha dívala, jako bychom byli z Tibetu), následovala přednáška Honzy Krále (Netcentrum) o webovém frameworku Django. Jelikož už dlouho přemýšlím, jestli od PHP neuteču právě k Pythonu (na kterém tento fw běží), byla pro mne tato část dne nejvíce očekávaná. Honza rozhodně nezklamal a svým výkonem se asymptoticky blížil k výkonu Romana:). Honza nás postupně provedl všemi důležitými částmi frameworku a ukázel nám jeho přednosti. Jediné, co mi chybělo, byla ukázka programování na živo. Django jsem hned během přednášky nainstaloval a v nejbližší době se pustím do testování.

Jako další se slova ujal Milan Šorm. Jeho přednáška o zvládání masivních zátěží webů (desetitisíce za minutu) byla nahlédnutím do oblasti, o které se mě, běžnému PHP bastliči, ani nezdálo. Schválně: kdo z vás měl možnost setkat se v reálu třeba s technologií Fibre Channel? Milanův tým bude v tento rok nasazovat software pro zápis studentů na VŠE v Praze (kde učí máma a studuje přítelkyně), tak jsem zvědav, jak se zadaří.

Poslední příspěvek se týkal kancelářského balíku OpenOffice a měl nám ukázat, jak v něm opravovat chyby. Jelikož ale jazyk C není zrovna můj favorit a na hrabání se takovém kolosu jako je OO nemám čas, rozhodl jsem se krátce po začátku odejít.

CrunchGear/TechCrunch meeting v Praze

V pátek večer se v restauraci Zvonařka konalo setkání čtenářů těchto dvou webů. Abych se přiznal, tak jsem se na tuto akci dostal zcela náhodou a doteď o pořadatelích skoro nic nevím :) Sice jsem pozvánku na tento večer někde záhlédl, ale nevěnoval jsem jí žádnou pozornost. O účasti mne přesvědčil až Václav Stoupa. Rozhodně ale nelituji. Krom toho, že bylo po celý průběh akce jídlo a pití zdarma, vyskytovala se na akci také řada velmi zajímavých lidí: David Grudl, Patrik Zandl, Petr Mára, Martin Kopta, Roman Staněk a přihlášen byl prý i Radek Hulán (toho jsem ale nikde nezahlédl).

Na akci se prezentovalo několik úspěšných web 2.0 projektů (např. Geewa). Srdcem celé údálosti mělo být krátké představení start-upů. Bohužel bylo publikum natolik nedisciplinované a netolerantní, že nebylo přednášejícím rozumět ani slovo (přestože někteří do mikrofonu vysloveně křičeli).

evaluation

comments

comments closed