Reinstalace operačního systému - spojení, při jehož vyslovení mnohým z nás přejede mráz po zádech. Jedná se o bolestivé několikahodinové zápasení s počítačem, jehož cílem je vrátit stroj do původního stavu, kdy vše funguje, jak má. Člověk při reinstalaci zjišťuje, jaký ohromný balík aplikací používá a kolik z těchto aplikací se musí samostatně konfigurovat. Často při této činnosti přicházejí silné návaly horkosti a pocity úzkosti, zvláště pokud se jedná o reinstalaci několikanásobnou. Nebýt reinstalací, byly by čekárny psychiatrů poloprázdné.
Přestože na mě hlásek v hlavě z plných plic řval ať na to rychle zapomenu, rozhodl jsem se dnes dopoledne také se trochu potrápit reinstalací. Kapánek jsem si totiž hrál v Ubuntu se zvukovými ovladači až se mi v závěru povedlo, že bylo konečně ticho. Jenže ticho po chvíli omrzí...je totiž tak trochu stereotypní. Mimoto mi pomalu ale jistě začalo docházet místo na oddílu a bylo potřeba se poohlédnout po větším.
Zhluboka jsem se tedy nadechl, zopakoval třikrát otčenáše a zasunul DVD Ubuntu 8.04.1 do mechaniky. Rychle jsem se proklikal všemi dialogy a spustil instalační proces. Instalace se zdála být podezřele dlouhá - téměř 50minut. Brzy jsem pochopil proč. Při výběru přípojných bodů jsem totiž rovnou zvolil i svůj původní /home oddíl jako nový /home. A světe div se, Ubuntu tento krok nenechalo vůbec bez povšimnutí. Jakmile jsem nabootoval do nového systému, musel jsem se několikrát přesvědčovat, jestli jsem se nespletl a nejsem jěště na starém. Systém vypadal úplně identicky (téma, pozadí, mnou upravené nabídky aplikací) a byl téměř plně připraven k práci. Zbývalo už pouze doinstalovat pár aplikací. Nejvíce mne překvapilo, jak vypadal start thunderbirdu po jeho nové instalaci - vypadal úplně stejně jako ve starém systému, žádné znovuvyplňování účtů a stahování stovek mailů. Náhle se tedy z postrachu stala celkem rychlá a téměř automatická procedura.
Ponaučení
- Reinstalace nemusí bolet (i když asi jak s kterým OS).
- Rozdělit OS do několika samostatných oddílů se rozhodně vyplatí. Přístě si vytvořím samostatné /usr, /home i /etc.
citace:
tak to bych neřek :-) , u mě jde všechno hladce do hodky ma komp v původním stavu (hodka->install (asi 20min) ,
instalace kodeků , FF , VertrigoServ(http,php,mysql) 20minut instalace steamu(a hry TF2 :-) = 20min (stahují se updaty) ) , a hotovo
no u linuxu ubuntu je to trochu jinak mno :-)