Ohlédnutí za WebExpo 2008

Tento víkend se na pražské Zemědělské univerzitě konalo pravděpodobně největší setkání lidí zabývajících se webem - WebExpo 2008. Akce se dle mého názoru opravdu vydařila a já jsem si ji naplno užil.

Brzy se jistě objeví na ostatních blozích kompletní převyprávění všech přednášek, takže přenechám tuto činnost těm, kteří mají lepší pamět než já. Za sebe přidám jen pár postřehů o tom, co mě zaujalo.

Pár postřehů

  • Microsoft má velmi zajímavý balík webových aplikací (např. Live Mesh, Office Workspace Sharepoint). Až budou mít i pořádný operační systém, možná se vrátím.
  • Vyvíjet vlastní PHP framework opravdu NEMÁ smysl. Nette už se zdá dostatečně zralé pro používání.
  • Testování aplikací: Selenium určitě stojí za zkoušku. Až konečně začnu systematicky testovat své aplikace, jako první zkusím právě toto.
  • David Grudl je borec :) Jeho Nette pozvedává PHP ze zastaralého skriptovacího jazyka téměř na úroveň pokrokového frameworku Django (pro Python). Konečně někdo, kdo nad vývojem frameworku opravdu hluboce přemýšlel.
  • MySQL je mnohem sofistikovanější než jsem si myslel. Vůbec jsem netušil, že má velmi dobrou podporu pro clusterování a to dokonce několika metodami.
  • Mikroformáty a OpenID vypadají jako opravdu dobré fičurky.
  • Opravdu nevím, proč se Martin Malý jmenuje tak jak se jmenuje (má snad přes 2m).
  • Bezpečnost: Věděl jsem o XSS a XSRF, ale nějak mi nedošlo, jak reálnou hrozbou jsou. Teď už to vím. Brzy asi vyměním Operu za Links (textový prohlížeč). Po pár ukázkách, jak se dají metody útoku zručně kombinovat, začalo osazenstvo sálu blednout. O útocích typu Clickjacking a CSS hack jsem slyšel vůbec poprvé.
  • Agilní metody vývoje a SCRUM: docela se těším až po škole nastoupím do nějaké velké firmy, kde se tohle bude používat.

Na poslední dvě přednášky už jsem neměl sílu. Večerní projížďka parníkem a následné přespání u přítelkyně mě příliš vyčerpalo :)

Shrnutí

Akce se každopádně velmi povedla a doufám, že se za rok dočkáme pokračování.

evaluation

comments

[1] Borek
2008-10-20 10:52:13

Aby se nestalo, že po škole nastoupíš do nějaké velké firmy, kde budeš rád i za waterfall a o změně si budeš moct nechat tak maximálně zdát :)

2008-10-20 11:38:45

Taky jsem WebExpo navštívil a musím říct, že cesta z Ostravy stála za to. Nevím jestli jsi byl i na Ruby on Rails, ale mě to celkem dostalo. Ruby jsem viděl poprvé v akci a chvíli jsem měl chuť zahodit php a stát se rubystou :)

replied by [4] Dundee
2008-10-20 14:33:14

Přednášky byly vynikající a mrzí mě, že jsem nestihl zdaleka vše, co bych rád.

A díky! :-)

replied by [4] Dundee
[4] Dundee
2008-10-21 12:08:59

#2 Tomáš Kraina: Na Ruby jsem se podívat nebyl, ale asi se kouknu aspoň na slidy. Můj favorit je Python, takže se mi tam moc nechtělo :)

#3 David Grudl: Mě neděkuj, já tam byl jen levná pomocná síla :D

comments closed