Přestože se u beta verze Netbeans 6.5 zdálo, že je podpora PHP spíše slabší a Eclipse PDT nemůže konkurovat, finální release mě velmi mile překvapila.
Code completion (IntelliSense)
Od IDE očekávám zejména dobrou podporu v napovídání metod, vlastností, funkcí a toto mi v beta verzi přišlo dost odfláknuté. Vypadalo to, že Netbeans vůbec nečte PHPDoc a že moc netuší, o co v kódu jde. Konečná verze je na tom mnohem lépe a zatím jsem nenarazil na situaci, kdy by si Netbeans s mým kódem neporadilo.
Code templates
Další pěknou věcí jsou šablony kódu. Ty se dají libovolně upravovat a přidávat, čímž se může stát z NetBeans opravdu velmi efektivní a rychlý nástroj. V šablonách se mohou nadefinovat místa kam bude při stisku enteru skákat kurzor (parametry funkce, části switche apod.), což velmi zrychluje psaní kódu.
Použití je velmi snadné. Např. pro vložení šablony funkce napíšeme fnc a tabelátor.
Makra
Velmi užitečným pomocníkem jsou makra. Například převést 20 řádků na html seznam je pěkný opruz. Pokud umíte vim, máte to hned, ale v běžném editoru je to mor. V NetBeans si můžete nahrát pro tuto akci makro a přiřadit jí klávesovou zkratku. Tu už pak jen 19x zopakujete. Makro se samozřejmě uloží a můžete ho použít i příště.
Debugger
Rozběhnout v nějakém IDE pro PHP debugger bývá pěkný oříšek. V Netbeans 6.5 pod Ubuntu je to ale naprostá hračka.
Nainstalujeme xdebug:
sudo apt-get install php5-xdebug
Otevřeme si jeho konfiguraci:
gksu gedit /etc/php5/conf.d/xdebug.ini
A přidáme pár řádků:
xdebug.remote_enable=on
xdebug.remote_handler=dbgp
xdebug.remote_host=localhost
xdebug.remote_port=9000
Restartujeme Apache:
sudo apache2ctl graceful
Hotovo :)
Závěr
Mě osobně nový NetBeans 6.5 naprosto nadchl. Podpora doplňování kódu je výborná a ostatní výše zmíněné fičury práci také velmi zpříjemňují. Co je pro mě naprosto zásadní a co byl také důvod proč nepoužívám Eclipse PDT - je stabilita. V PDT mi často při uložení začal editor špatně zobrazovat kód (jakoby mizel pod kurzorem). Na nic podobného jsem v NetBeans nenarazil a to bude nakonec asi ten hlavní důvod, proč jej začnu používat jako hlavní editor pro vývoj.
Ještě doplnění: Přibyla i podpora našeptávání u jQuery objektů, cože je naprostá bomba :)