WebExpo 2009

WebExpo 2009 se opravdu povedlo. Organizace akce byla na tak profesionální úrovni, že jsem si připadal jako na velké mezinárodní konferenci. Z přednášek jsem si odnesl mnoho nových poznatků, o které bych se s vámi rád podělil.

Warm-up párty

Už ve čtvrtek večer se konalo menší geekovské setkání, kde proběhlo několik menších prezentací, ale hlavně se pilo a kecalo.

Značný přínos pro mě měla prezentace Davida Grudla a Jirky Knesla na téma "Vliv psychotropních látek na kvalitu vyvojáře". Zde jsem se například dozvěděl, že neúspěch Windows Millenium byl způsoben výzkumem Ballmerovy křivky v průběhu vývoje tohoto operačního systému. Pro ty co nevědí, co je to Ballmerova křivka, dodávám, že se jedná o zachycení závislosti mezi výkonem vývojáře (udávaným v miliHulánech) a jeho ožralostí (udavaná v procentech alkoholu v krvi). Přestože měl tento výzkum pro vědu značný přínos, uživatelé Millenií pro něj neměli žádné pochopení.

Další prezentace se zhostil Tomáš Jukin, který předváděl možnosti nástroje prezi.com, pro tvorbu dynamických prezentací.

Pátek

Od Jana Korbela jsem se dozvěděl, že bychom měli s mírou používat CSS vlastnost border a celkově se snažit o čistší design, který bude pro uživatele snáze vstřebatelný.

Jirka Kosek doporučuje pro práci s XML v PHP používat třídy XMLReader a DOM. SAX bychom používat něměli.

Juraj Michálek apeloval na důležitost psaní testů (Unit), ukazoval jak snadné je debuggovat PHP skripty v Eclipse a předvedl statickou analýzu PHP kódu pomocí Rough Auditing Tool for Security.

Sobota

Karel Minařík nám na 160 slidech za 45 minut předvedl vlastnosti distribuovaného verzovacího nástroje Git a argumenty podložil, proč bychom měli začít používat Git místo stále rozšířeného Subversion.

Jan Odvárko předvedl nejzajímavější funkce nové verze rozšíření Firebug pro Firefox. Zajímavá pro mne byla především ukázka funkce "Break on next", která zastaví vykonávání při další události a otevře příslušný skript, který událost obsluhuje. Velmi zajímavá byla také ukázka JS profileru.

Petr Pišl mimojiné předvedl, jak lze v Netbeansech 6.8 pracovat s PHPUnit testy a jak lze zobrazit pokrytí kódu testy.

Hvězda večera David Grudl před zraky plného sálu ukázal, jak snadno lze ve frameworku Nette napsat RIA aplikaci s pouhým použitím knihovny jQuery.

František Fuka se rozpovídal o své minulosti bájného tvůrce her, o svém vztahu k některým programovacím jazykům a o tom, proč nyní používá jazyk Lua.

Neděle

Už od pátečního rána na mě dolehla težká nemoc, tzv. rýmička. Ta mě nakonec v sobotu večer úplně přemohla, takže v neděli jsem na WebExpo nedorazil, což je mi dost líto.

Václav Stoupa zahajuje konferenci
XML guru Jirka Kosek
Karel Minařík rozjíždí své ďábelské tempo
Způsob fungování Gitu
David Grudl se pouští do živé ukázky
Tři borci PHP komunity odpovídají na dotazy
František Fuka
Ukázka z Davidova programu

evaluation

comments

[1] wojtha
2009-10-21 11:59:06

Neděle

V neděli Jirka Knesl ukazoval jak na Test Driven Development v Nette za použití nástrojů PHPUnit a Selenium, navíc to ještě okořenil provázáním s metodikou GTD. (Pro mě osobně nejlepší přednáška WebExpa2009)

Souběžně s Jirkou Kneslem předváděl Christian Heilmann (zaměstnanec f. Yahoo) Jak z vás lenost může udělat lepšího vývojáře. Christian předváděl možnosti využití YUI a YQL. Zejména část o YQL = Yahoo Query Language byla prý velmi zajímavá (nebyl jsem, mám to z doslechu).

Poslední přednáškou kterou jsem navštívil bylo Ajax MVC od finského uspávače hadů Juho Juho Manninena. Velké zklamání. Daleko větší přínos pro mě měl článek o dané problematice na A List Apart, který jsem si přečetl již před přednáškou...

replied by [2] Dundee
[2] Dundee
2009-10-21 13:27:26

#1 wojtha: Ta Jirkova přednáška mě hodně mrzí. Doufám, že z ní časem bude video.

[3] dqd
2009-10-22 14:19:42

K té Ballmerově křivce: je to už celkem starý vtip, pochází z http://xkcd.com/323/ komiksu xkcd. Ale použít R. H. jako jednotku je výborný nápad.

comments closed