Deset let s Linuxem

Brzy tomu bude už deset let od doby, kdy se Linux stal mým hlavním operačním systémem, a tak asi přišla vhodná chvíle trochu se zamyslet nad tím, co jsme spolu zažili, co jsem přechodem získal a co ztratil.

K prvnímu intenzívnímu vyzkoušení Linuxu mě přiměl až předmět "Administrace webového serveru", kde jsme pracovali v Ubuntu (tehdy 7.10). Ubuntu se mi zalíbilo, a tak jsem si ho nainstaloval doma. První měsíc jsem si sice musel zvykal na odlišnou filozofii práce, ale poté jsem se se systémem plně sžil a ostatní operační systémy šli postupně z domu.

Ubuntu jsem používal celkem spokojeně mnoho let, ale občas mi to nedalo a zkoušel jsem i jiné distribuce. Nakonec jsem zkusil i Archlinux a v něm jsem našel systém, který mi zatím nejvíc vyhovuje. Líbí se mi jeho minimalismus, balíčkovací systém s rolling-updates (neustále aktuální software a už žádné povyšování na vyšší verze systému) a možnost velmi snadno se zapojit do vývoje pomocí komunitního repozitáře balíčků.

Za těch mnoho let s Linuxem si nevzpomínám na žádný zásadnější problém, který bych musel řešit a byl by na vině přímo systém. Párkrát jsem ale samozřejmě řešil různé zapeklitosti, třeba když jsem se pokoušel rozchodit Archlinux přes UEFI v době, kdy to ještě nebylo moc podporované. Nakonec se mi to podařilo, ale stálo mě to 8 hodin hackování, což už byl trochu extrém.

Co jsem získal

  • pohodlnější správa - Linux je systém přizpůsobený pro administrátory. Např. aktualizace všech nainstalovaných aplikací je otázka "dvou kliknutí".
  • znalosti - Linux mi díky své otevřenosti pomohl získat mnoho informací nejen o fungování samotného Linuxu, ale i operačních systémů obecně.
  • svobodu volby - Mohu si svobodně zvolit jakou distribuci (Ubuntu, Debian, OpenSuse, Arch...) a desktopové prostředí (Gnome, KDE, Lxde, Xfce...) budu používat.
  • pohodlnějsí vývoj nejen webových aplikací - Linux je domovem většiny technologií, které se na webu používají (Apache, MySQL, Python, PHP, Git) a práce s nimi je tedy pod Linuxem zpravidla o mnoho příjemnější.
  • pracovní příležitosti - Díky znalosti Linuxu můžu pracovat v Seznamu, což je z mého pohledu jeden z nejlepších zaměstnavatelů vůbec.

Co jsem ztratil

  • nejnovější hry - Hry pro Linux samozřejmě existují, ale s posledními žhavými tituly se tu moc nesetkáte.

Pokud uvažujete o vyzkoušení Linux, vřele vám to doporučuji. Je to dnes velmi snadné. Nejen, že se naučíte nové věci a rozšíříte své obzory, ale můžete také zjistit, že vám Linux vyhovuje mnohem více než například Windows a můžete díky Linuxu třeba i najít práci svých snů :)

evaluation

comments

2016-02-25 08:55:03

Ahoj
znáš pro linux něco jako je SourceTree? Tedy visuální git klient, který umí přehledně zobrazovat graf větví a umí pracovat s gitFlow?

Vím, že to jde z příkazové řádky, ale GUI mi pro toto příjde přehlednější.

[2] Dundee
2016-02-25 20:20:04

Ahoj,
SourceTree neznám. Občas pro zobrazení složitější historie používám gitk a dřív jsem pro tvorbu commitů preferoval git-gui, ale dnes už všechny operace dělám přes konzoli.

2016-02-26 22:45:53

Já dva roky taky používám výhradně Linux a ztratil jsem ještě možnost stoprocentně pracovat s Office dokumenty. Občas někdo pošle nějaký dokument ve Wordu, já ho otevřu v LibreOffice, provedu úpravy a pošlu zpátky. Dotyčný se mě pak ptá, proč jsem rozhasil formátování nebo posunul obrázky a podobně. Google Docs s Office dokumenty pracuje o něco líp, ale podpora taky není stoprocentní.

replied by [4] Dundee
[4] Dundee
2016-02-27 22:42:14

#3 Jakub Vrána: Zatím jsem měl štěstí, že jsem na podobné nekompatibility moc nenarazil. Neměl jsem nikdy moc potřebu pracovat se složitějšími office dokumenty ani třeba s Photoshopem.

comments closed