Debuggování PHP v Sublime editoru

SublimeText je editor, který na první pohled vypadá, že toho moc neumí. Zdání ale klame a s pár pluginy a nastaveními se z něj stává velmi dobré PHP IDE. V tomto článku bych rád ukázal, jak zprovoznit v Sublime debuggování PHP kódu.

Plugin

Pro funkční debuggování je potřeba nainstalovat plugin "Xdebug Client". Instalace se provádí přes Tools -> Command Pallete (nebo ctrl+shift+p) a příkaz "Package Control: Install Package". Funguje napovídání, takže stačí napsat třeba "inst" a odentrovat. Po synchronizaci seznamu pluginů vybereme ten pro Xdebug a máme nainstalováno.

Konfigurace PHP

Debuggování přes Xdebug může fungovat různými způsoby. Vždy je potřeba mít načtený xdebug modul a nějakým způsobem sdělit PHP, že má debuggování spustit. Běžné používanou možností je přidat do URL speciální parametr XDEBUG_SESSION_START.

Existuje ale i jednodušší varianta a to je nastavit v konfiguraci xdebug.remote_autostart na 1. PHP pak při startu zkontroluje, jestli na remote_host a remote_port něco neposlouchá a pokud ano, tak spustí debuggování.

Celá konfigurace pak může vypadat třeba takto:

zend_extension=/usr/lib/php/modules/xdebug.so
xdebug.remote_enable=on
xdebug.remote_host=127.0.0.1
xdebug.remote_port=9000
xdebug.remote_autostart = 1

Debuggování

Nyní můžeme spustit v Sublimu debug mód: Tools -> Xdebug -> Start Debugging (ctrl+shift+f9) a otevřít v prohlížeči (nebo přes CLI) libovolný skript.

evaluation

comments

comments closed