Úspěšně přecházím na linux

Po minimálně 10 neůspěšných pokusech o nainstalování funčního linuxu (včetně GUI), se dobrá věc konečně podařila.

Vybral jsem si težký oříšek, distribuci Gentoo, která patří mezi ty složitejší a začátečníkům nedoporučované. Instalace sice probíhá přes grafické rozhraní, ale je velmi náchylná k chybám, s kterými si instalátor neumí poradit.

Všechno si pěkně vyberete, nastavíte a spustíte instalaci. Ta už ale probíhá v příkazové řádce. Nejprve připraví disk, nainstaluje jádro a pak přejde k instalaci balíčků. Balíčky se postupně stahují z internetu a kompilují. Jakmile se objeví v balíčku chyba, celá instalace se zastaví:( Nezbývá pak nic jiného, než restartovat do funčního linuxu (většinou ale bez funčního GUI) a zbytek doinstalovat a donastavit v terminálu (jakási příkazová řádka).

Většinou jsem se nedostal dále než do 1/3 instalace:)

Jak jsem pouději zjistil není instalace jediné nebezpečí. Větší hrozbou je lidská blbost. Chtěl jsem spustit xserver(grafické rozhraní), ale ten mi hlásil chybu, v počtu referencí na nějaký soubor. Jeden člověk mi poradil spustit příkaz fsck, který napravuje chyby na disku. Spustil jsem ho tedy. Objevila se červená hláška, že spouštět fsck na připojený disk může způsobit poškození. Přesněji: MAY CAUSE DAMAGE Říkám si: no, may to je vlastně jako might a might vyjadřuje dost nízkou pravděpodobnost:) Píšu yes. Po rebootu jaksi nenabíhá linux.

Druhá příhoda je také zábavná. Chtěl jsem odstranit nějakou aplikaci, už ani nevim jakou. O balíčky se v gentoo stará program emerge. Zkusil jsem tedy emerge -c název_programu. Nic (v manuálu jsem přehlédl, že -c odstraňuje pouze prošlé balíčky). Zkouším to stále dokola. Mrknu znovu do manuálu, vidím silnější příkaz: emerge --depclean. Spustím ho. Měl by odstranit všechny soubory, které nepatří do balíčků...Bohužel se to nějak zvrtlo a odstranili se i čísti jádra a zavaděče OS (Grub).

Doufám, že už těch vtipných příhod moc nebude. Nerad čekám 5 hodin na instalaci základního systému a další hodiny na instalaci GUI.

evaluation

comments

[1] Jezek
2007-12-12 00:27:09

Jo, Gentoo... To jsem instaloval 7,5hodiny. Jen XFCE+FF+Abiword+gnumeric+mplayer.No jo no Celer 2GHz neni to co driv :D

comments closed